zihin haritaları, motivasyon
Hayatın İçinden

En Etkili Motivasyon Yöntemlerinden Bir Tanesi; ”Zihin Provaları”

Yarın bir iş mülakatınız, satış için önemli bir görüşmeniz ya da kalabalık bir gruba sunumunuz olsa; Nasıl hazırlanırdınız?

Elbette ki bu işlerin prosedürlerinden bahsetmiyorum. Kılık kıyafet ya da gerekli ekipmanları hazırlama işleri zaten yapılması gereken işlemler. Eminim bunlar için birçok fikriniz vardır. Benin bahsettiğim, büyük gün yaklaştıkça insanları bir korku kaplar, kaygılanmaya ve içten içe –ne yapacağım ben demeye- başlarlar ya işte orası.

Tabii 100. mülakatınızdaysanız diyeceğiniz çok daha farklı şeyler vardır, o ayrı 🙂

Bir işte çalışırken zihniniz provalarla o işi benimser, ne kadar prova yaparsanız o kadar o işe alışmış olursunuz. Belki bir arkadaşınıza belki de ayna karşısında kendi kendinize yaparsınız bunu, yapmalısınız da… Şimdi size provalardan en etkilisini anlatacağım; ‘‘Zihin Provaları’’ . Evet yanlış duymadınız, zihin provaları en etkili çalışma yöntemlerinden birisidir.

Yaşayacağınız olayları, durumları, en aksi ve en mükemmel ihtimallerin hepsini
zihninizde canlandırırsınız. En kötü olayları düşünüp olası durumlarda neler yapacağınızı düşünürsünüz. Yarın bir iş görüşmesine mi katılacaksınız, hazırlamanız gereken her şeyi hazırladıktan sonra şöyle bir arkanıza yaslanın, gözlerinizi kapatın ve iş görüşmesi yapacağınız kişiyi karşınıza getirin… Artık mülakat başlasın!

Şimdiden heyecanlandınız değil mi? Her defasında belli bir yere kadar ilerleyecek ve takıldığınız konularda kendinizi geliştirmeye fırsat bulacaksınız emin olun.

Sizler zaten hayatınızın birçok aşamasında bu zihin provası işini yapıyorsunuz. Örneğin; daha önceden yaşadığınız bir tartışma anını bir arkadaşınıza anlatırken heyecanlanır, tartışma sırasındaki duygulara bürünürsünüz. Adeta o anı yaşarsınız. Bilimsel olarak beyniniz tıpkı o sırada yaşadığı tepkilerin aynılarını sizler anlatırken de verir.

Sonuç olarak, bu zihin provasının beynimizde nasıl algılandığına da değinelim; Bildiğiniz gibi insan beyninde nöronlar yer alır. Bir konudaki beceriyi belirleyen en önemli unsurların başında bu nöronlar gelir. Nöronlar hakkında en çok bilinen yanlış, beceriyi belirleyen şeyin nöron sayıları olduğu düşüncesidir. Ancak bir beceri beynimizde nöronların birbirleri ile arasındaki bağlarla yani Sinaps’lerle belirlenir. Bir konu üzerine ne kadar yaşanmışlığınız, tecrübeniz ya da tekrarınız varsa nöronların birbirleri arasındaki çukurcuklar daha derin izler bırakır. İşte zihin provası olayı tam olarak bu! Bir anı ne kadar zihninizde canlandırırsanız o konudaki çukurcuğu o kadar derinleştirirsiniz.

Peki bu zihin provalarını kim uyguluyor dediğinizi duyar gibiyim; herkesin tanıdığı bir örnek üzerinden konuyu anlatalım… Muhammet Ali! Evet yanlış duymadınız o güçlü yumruklu rakipler, flaş patlamaları, hakemin saymaya başlaması… zihinde canlandırılacak o kadar çok şey var ki!

zihin provaları muhammed ali

Muhammed Ali, Dünya Ağır siklet Boks Şampiyonu George Foreman ile maçına 7 hafta kala, ringde saatlerce onunla dövüştüğünü hayal edermiş. Onu sıkıştırdığında ne yapacağı, nasıl devireceği vs. her ayrıntıyı gözünde canlandırırmış. (Kaynak: The Intention Experiment – Lyne McTaggart)

Formül çok basit aslında! Arkanıza yaslanın ve sizin için çok önemli olan o anı, olabilecek en iyi şekilde yaşamak için şimdiden zihninizde canlandırmaya başlayın. Siz de kendi boks ringinizin şampiyonu olmaya bir adım daha yaklaşın.

2 Yorum

  • Bir Tutam Karınca

    Zihin provalarının önemine kesinlikle inanıyorum. Benim için önemli olan bir olay gerçekleşmeden önce birçok kez provasını yaparım. Ve o ortamda bulunduğumda olay döngüsü su gibi akmaya başlar. Güzel bir yazı olmuş. İlgiyle okudum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir