whatsapp güncellemesi

Whatsapp Böyle Şaka Yapmayı Nereden öğrendi? – Güncelleme Hakkında

Facebook tarafından satın alınması ile birlikte bir çok yenilik yapmaya başlayan Whatsapp, uzun zamandır söylentisi devam eden status güncellemesini getirdi. Bu özellikle birlikte artık Snapchat ve Instagram da olduğu gibi güncellenen durumlar 24 saat boyunca durumunuzda yer alacak ve daha sonra kaybolacak.

Neden?

Bu soruyu soran tek kişi ben değilim bir gece vakti ansızın bu büyük güncellemeyi gerçekleştiren Whatsapp’a Twitter’dan eleştiriler yağıyor. Ancak Instagram’ın da bu özelliği öne sürdüğünde eleştiri aldığını daha sonra ise insanların bu duruma alıştığını düşünürsek kesin konuşmamakta fayda var.

Whatsapp ise konu ile ilgili Blogunda şunları yazıyor: ”Tıpkı sekiz yıl önce WhatsApp’ın ilk zamanları gibi, bu yeni ve geliştirilmiş durum özelliği, WhatsApp kullanan arkadaşlarınızı eğlenceli ve basit bir şekilde kolayca güncel tutmanızı sağlayacak. Tüm WhatsApp ekibi olarak, beğeneceğinizi umarız!” diyor.

Nasıl Kullanılır?

Nasıl kullanacağımız konusuna gelirsek sistem çok kolay. Durum’a geldikten sonra sağ üst köşenin yanındaki işaretten yeni fotoğraf çekiyorsunuz. Ya da isterseniz basılı tutarak kısa süreli video ekleyebiliyorsunuz. Fotoğrafı çektikten sonra ise fotoğrafı keserek boyutlandırmak, emoji eklemek, üzerine yazı yazmak ve tüm bunları renklendirmek mümkün. Farklı olarak resme başlık ekleyerek aşağıda sabit kalan bir yazı da ekleyebiliyorsunuz. Daha sonra ise aynı Whatsapp mesajı gönderme işaretine benzer olan gönder işaretine tıklayarak durumu eklemiş oluyorsunuz.

Sonra Ne Olacak?

24 saat boyunca eklemiş olduğunuz bu görsel orada kalıyor. Koyduğunuz resmi kimlerin gördüğünü kimlerin baktığını da görmeniz mümkün. Hikayenizi arkadaşlarınız cevapla diyerek cevaplayabilirler.

Neler yok?

Whatsapp’ın bu özelliğinde Snapchat ve instagram’a göre neyin olmadığını inceledik.

  • Snapchat’ta olan resmin kalma süresini ayarlama özelliği, Instagram’da olmadığı gibi Whatsapp’da da yok.
  • Başkaları tarafından sizin görüntüleriniz ekran fotoğrafı alınınca Snapchat’daki gibi bildirim gelmiyor.
  • Fotoğrafı ya da videoyu çeker çekmez arkadaşlara gönderme özelliği yok. Ancak daha sonra yönlendirebiliyorsunuz.
  • Ekranı yana kaydırınca alışmış olduğumuz filtre özelliği yok.

Hızlıca baktığımızda anlaşılan bu özelliklerin yanı sıra, sizin farkettiğiniz Snapchat ve Instagram’da olup Whatsapp’ta olmayan bir özellik varsa yorum kısmına yazınız.

En Çok Sorulan Soru; Kişilerim Nerede?

whatsapp güncellemesi ile rehberim kayboldu
Kişileriniz gösterilen alanda yer almaktadır

Whatsapp’ın bu güncelleme ile birlikte bu kadar çok tepki çekmesinin sebeplerinden biriside kişilerin yerinin değişmiş olması. Bir çok insan Kişilerin kaldırıldığını düşünerek sosyal medyada eleştiri yağmuruna tuttu. Ancak korkmayın! Kişileriniz duruyor. Sohbet’e geldikten sonra sağ üst köşedeki üç noktanın yanındaki işarete tıkladığınızda kişilere ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir